Blog Detail

111_769.jpg

Rozmowa o pracę

Dobrze znasz język angielski? Oczywiście - po tylu latach nauki w szkole przecież musisz posługiwać się nim biegle. Może masz certyfikat potwierdzający znajomość języka angielskiego na poziomie zaawansowanym? Możliwe, że po ostatnich wakacjach spędzonych w Londynie czujesz, że porozumiewanie się po angielsku nie stanowi dla Ciebie żadnego problemu. Dlaczego więc miałoby być inaczej podczas rozmowy o pracę?

ZNASZ DOBRZE JĘZYK ANGIELSKI? TO NIE WYSTARCZY!

Weź pod uwagę, że w sytuacji generującej stres (a rozmowa o pracę z pewnością do takich sytuacji należy), nawet jeżeli czujesz, że jesteś idealnym kandydatem na stanowisko, o które się ubiegasz, będzie Ci trudniej w pełni zaprezentować swoje umiejętności niż w neutralnych warunkach. Ponadto - czas rozmowy o pracę jest ograniczony. Tak naprawdę nie będziesz mieć go wiele na zaprezentowanie swoich kompetencji językowych. Musisz więc ten czas dobrze wykorzystać, by zdążyć pokazać się z jak najlepszej strony. Liczy się każda Twoja odpowiedź!

Bez względu na to, jak dobrze znasz język angielski, do rozmowy o pracę w tym języku zawsze powinieneś porządnie się przygotować, by w 100% wykorzystać szansę na zaprezentowanie swoich umiejętności językowych.

KAŻDY ETAP REKRUTACJI JEST RÓWNIE WAŻNY

Pamiętaj, że niezależnie od tego, jak dobre wrażenie zrobiły na rekruterach Twoje dokumenty aplikacyjne, decydującym czynnikiem będzie to, jak wypadniesz podczas rozmowy o pracę. Fakt, że masz certyfikat potwierdzający znajomość języka, może niewiele znaczyć, jeżeli zaczniesz się jąkać i będziesz sprawiał wrażenie, że mówienie w języku obcym mocno Cię stresuje. Nikt Cię nie zatrudni tylko dlatego, że z dokumentów aplikacyjnych wynika, że znasz język na odpowiednim poziomie.

Podczas rozmowy o pracę liczy się tu i teraz. To jest właśnie Twoja szansa na pokazanie, na co Cię stać w praktyce. Co zrobić, by ją jak najlepiej wykorzystać?

JĘZYK TO NIE TYLKO SŁOWA

Przede wszystkim musisz zdać sobie sprawę z tego, że znajomość nawet najbardziej specjalistycznego słownictwa czy skomplikowanych konstrukcji gramatycznych nie gwarantuje, że Twój angielski zostanie uznany za dobry. Dla większości pracodawców najważniejsze jest to, czy potrafisz swobodnie posługiwać się językiem obcym - jasno i bezbłędnie formułować, co chcesz przekazać. Będzie to szczególnie ważne, jeśli masz wykorzystywać język angielski w codziennej komunikacji z klientami i współpracownikami.

Niestety wysoki poziom kompetencji językowej nie zawsze przekłada się na wysoki poziom kompetencji komunikacyjnej, czyli na zdolność posługiwania się językiem odpowiednio do sytuacji. W Twoim interesie leży, żeby zawczasu wychwycić
swoje niedociągnięcia w tym zakresie. Dlatego przed rozmową zrób sobie „próbne przesłuchanie” - sprawdź, jak wypadasz w następujących sytuacjach, i koniecznie uzupełnij ewentualne braki.

MÓWIENIE O SOBIE

PRZYGOTOWANIE INFORMACJI O SOBIE PO ANGIELSKU TO KONIECZNOŚĆ. NAWET JEŚLI WIĘKSZOŚĆ ROZMOWY O PRACĘ BĘDZIE PRZEPROWADZANA W JĘZYKU POLSKIM, PROŚBA TYPU: „TELL ME SOMETHING ABOUT YOURSELF” NA PEWNO RÓWNIEŻ SIĘ POJAWI.

Wykorzystaj ją na zrobienie jak najlepszego wrażenia. Zastanów się, co jest Twoim największym atutem w tej rekrutacji, co chcesz podkreślić. Wykształcenie? Doświadczenie? A może umiejętności i cechy charakteru? Upewnij się, że znasz odpowiednie wyrażenia i zwroty, by przekazać te treści dobrze po angielsku. Oto kilka przykładów: I graduated as a Mechanical Engineer, I have considerable experience in sales, l’m good at resolving difficult situations, I am eagerto learn. Rozmowa o pracę to najlepsza szansa na zaprezentowanie swoich umiejętności. Wykorzystaj każde - nawet najprostsze - pytanie do podkreślania swoich zalet!

POSŁUGIWANIE SIĘ JĘZYKIEM BRANŻOWYM

KONIECZNIE NAUCZ SIĘ SWOBODNIE MÓWIĆ O TYM, CO ROBIŁEŚ DO TEJ PORY, O SWOICH OSIĄGNIĘCIACH. ODŚWIEŻ TEŻ SŁOWNICTWO ZWIĄZANE ZE STANOWISKIEM, NA KTÓRE APLIKUJESZ. POKAŻ, ŻE POTRAFISZ POSŁUGIWAĆ SIĘ JĘZYKIEM BRANŻOWYM I BIZNESOWYM.

Nie chodzi tu wcale o skomplikowaną terminologię, lecz o język dostosowany do pracy, którą chcesz wykonywać. Dlatego koniecznie zastanów się przed rozmową, dlaczego znajomość języka obcego jest ważna dla Twojego potencjalnego pracodawcy. Jeżeli ubiegasz się o stanowisko tłumacza w kancelarii adwokackiej, prawdopodobnie na którymś z etapów rekrutacji otrzymasz przykładowy dokument do przetłumaczenia. Jeśli chcesz pracować w cali center, spodziewaj się wstępnej rozmowy telefonicznej w języku obcym.

Chcesz być specjalistą w dziale eksportu? Może Cię czekać napisanie listu do zagranicznego klienta. Przygotuj się do takich zadań - uzupełnij braki w słownictwie, przypomnij sobie zwroty grzecznościowe (zapisz je na fiszkach i powtórz kilka razy przed rozmową), upewnij się, że znasz zasady obowiązujące w korespondencji handlowej itp. Pamiętaj - rozmowa o pracę po angielsku to nie egzamin językowy, ale sposób na sprawdzenie, czy potrafisz efektywnie wykorzystać język jako skuteczne narzędzie pracy na stanowisku, o które się ubiegasz. I to pod tym kątem powinieneś się do niej przygotować.

ODPOWIADANIE NA TRUDNE PYTANIA

KONIECZNIE PRZYGOTUJ SIĘ TEŻ NA NAJGORSZE, CZYLI NA PYTANIA, KTÓRYCH NAJBARDZIEJ SIĘ OBAWIASZ. WCALE NIE PO TO, ŻEBY SIĘ DODATKOWO ZESTRESOWAĆ. WPROST PRZECIWNIE - ŻEBY PÓJŚĆ NA ROZMOWĘ... BEZ OBAW.

Pytania, których się boisz, prawdopodobnie i tak się nie pojawią, ale sama świadomość tego, że wiesz, jak na nie płynnie odpowiedzieć, pomoże Ci w opanowaniu stresu przed rozmową. I pozwoli skupić się na najważniejszym, czyli zaprezentowaniu swoich zalet oraz umiejętności.
I właśnie tego Ci życzę. Pokazania się z jak najlepszej strony. A zdobycie wymarzonej pracy będzie już tylko pożądanym efektem ubocznym. Martyna K.-M.

Kontakt
Polska. Warszawa. Jeśli masz pytania lub sugestie, napisz do nas.

Zapewniamy usługi w zakresie indywidualnego doboru personelu różnego poziomu.

Nie tylko szukamy pracowników dla Twojej firmy, możemy również pomóc w ocenie i testowaniu.