Blog Detail

567678678_73.jpg

Praca w Polsce - Żeby znaleźć pracę

Skąd to optymistycznie przekonanie? W Polsce w ciągu ostatnich miesięcy regularnie poszerza się rynek pracy. Wielu Polaków wyjeżdża do pracy w innych krajach Unii Europejskiej, pozostawiając puste miejsca pracy. Niezależnie od migracji Polaków stopniowo spada też w Polsce bezrobocie, powstają nowe miejsca pracy. Coraz częściej dzwonią do mnie pracodawcy szukając pracowników wśród cudzoziemców.

Dla uchodźców i osób z pobytem tolerowanym otworzyła się w Polsce duża szansa na pracę. Skąd w takim razie trudności uchodźców w znalezieniu pracy? Moja klientela to przeróżni ludzie: od profesora, po analfabetę. I ich problemy są różnego rodzaju. Wielu cudzoziemców nie wie po prostu, gdzie i jak szukać pracy. Inni przestają szukać pracy, gdy okazuje się, że nie mogą znaleźć pracy w swoim zawodzie. Jeszcze inni znajdują pracę, ale szybko ją tracą – bo nie znają zwyczajów czy reguł dotyczących pracy w Polsce.

Żeby znaleźć pracę, trzeba się oczywiście o to starać - moim zdaniem wielu cudzoziemców nie wie nawet, jakie mają możliwości.
Dotyczy to szczególnie uchodźców i osób z pobytem tolerowanym – są to przecież jedyne grupy cudzoziemców, które mają prawo do pracy i nie muszą się o to prawo ubiegać. To uprawnienie nie przekłada się wcale na częste zatrudnianie uchodźców.

Dlaczego tak jest? Czasem to efekt niedoinformowania pracodawców. Wielu z nich nie wie, że uchodźcy i osoby z pobytem tolerowanym nie potrzebują dodatkowej zgody na pracę w Polsce. Czasem pracodawcy obawiają się odmienności cudzoziemca – przede wszystkim obawiając się, czy uchodźca-pracownik będzie mówił wystarczająco dobrze po polsku. Dla pracodawców język to kwestia absolutnie podstawowa – nie zatrudnią kogoś, z kim nie będą mogli się porozumieć, choćby powiedzieć, co pracownik ma robić.

Dodaj Darmowe ogłoszenia o Pracę - i przeglądaj bezpłatnie aplikacje!

Boją się też, że pracownik nie zrozumie przepisów dotyczących bezpieczeństwa i może spowodować wypadek w firmie. Cudzoziemcy często liczą na pracę prostą, nie wymagającą znajomości języka. To już nie te czasy – dziś nie ma już praktycznie takiej pracy, w której nie trzeba mówić. Wiele prostych prac, choćby kopanie ziemi, wykonują maszyny. Człowiek jako prosta siła robocza przestaje być potrzebny. Dziś ludzi zatrudnia się coraz częściej do takich prac, które wymagają sił umysłu, nie mięśni.

Co ma więc robić ktoś, kto języka nie zna? Uczyć się, gdzie się tylko da! Bez języka nie ma mowy o lepiej płatnej pracy. A na początek szukać innej pracy – nawet dużo poniżej własnego wykształcenia. Nie mówiąc płynnie po polsku kobiety mogą na przykład sprzątać, albo pracować w gastronomii: choćby lepić pierogi. Znam też wielu mężczyzn – uchodźców, którzy zaczęli pracę w Polsce od sprzątania.

Szukasz pracy? Dodaj bezpłatne CV o sobie, jakiej pracy szukasz, w jakim mieście.

Najważniejsze to zdobyć pierwszą legalną pracę. Później jest już łatwiej – z doświadczeniem łatwiej znaleźć kolejną, na lepszym stanowisku. Uchodźcy często chcieliby od razu dostać taką pracę, jaką mieli w swoim kraju. A to przecież nie jest możliwe. Wielu uchodźców w swoich krajach miało już pozycję zawodową, czasem udaną karierę. Nie rozumieją, że ich doświadczenia zdają się być nieprzydatne. Czy uchodźcy mają szansę odzyskać w Polsce tę dawną pozycję we własnych zawodach?

Kontakt
Polska. Warszawa. Jeśli masz pytania lub sugestie, napisz do nas.

Zapewniamy usługi w zakresie indywidualnego doboru personelu różnego poziomu.

Nie tylko szukamy pracowników dla Twojej firmy, możemy również pomóc w ocenie i testowaniu.