Blog Detail

7856856_958.jpg

Praca w Polsce na czarno praca na biało

Praca w Polsce na czarno - Pracodawca nie podpisuje z pracownikiem umowy, nie płaci za jego ubezpieczenie, nie płaci też podatków. W razie konfliktu, pracownik nie ma możliwości egzekwowania swoich praw (na przykład, gdy pracodawca mu nie wypłaci wynagrodzenia).

Pracownik nie ma też możliwości udowodnić kolejnemu pracodawcy, że był zatrudniony. Typowe trudności pracowników zatrudnionych nielegalnie to zarobki mniejsze, niż umówione, opóźnienia w wypłacie, czasem – brak wypłaty.

Poważne trudności w sytuacji wypadku przy pracy – koszty leczenia często spadają na pracownika.

Czyli praca legalna

Pracownik i pracodawca podpisują umowę, która określa zakres pracy, wymiar czasu pracy i wynagrodzenie. Są różne rodzaje umów o pracę, najczęściej pierwsza umowa, jaką podpisuje nowy pracownik to umowa na okres próbny (zwykle 3 miesiące).

Po tym czasie pracodawca podpisuje kolejną umowę, jeśli jest z pracownika zadowolony. Są umowy na czas określony (zobowiązują pracownika do pracy przez określony czas, np. pół roku), i nieokreślony (bez terminu zakończenia pracy – ten rodzaj umowy jest najbardziej korzystny, zakłada, że pracownik będzie pracował przez długi czas).

Praca w Polsce - ogłoszenia o pracę - JSservices.pl

Szukasz pracy? Dodaj bezpłatne CV o sobie, jakiej pracy szukasz, w jakim mieście.
Inny rodzaj umowy to umowa o dzieło (taka umowa nie określa czasu pracy, ale opisuje, co pracownik ma wykonać za określone wynagrodzenie).

Kontakt
Polska. Warszawa. Jeśli masz pytania lub sugestie, napisz do nas.

Zapewniamy usługi w zakresie indywidualnego doboru personelu różnego poziomu.

Nie tylko szukamy pracowników dla Twojej firmy, możemy również pomóc w ocenie i testowaniu.