Blog Detail

coworking_335.jpg

Aktualne oferty pracy Jak zwrócić na siebie uwagę

Wiadomo, że osoby poszukujące pracy, które są potencjalnie gotowe do budowania swojej kariery w wybranym obszarze działalności, poszukując pracy, często zwracają większą uwagę na duże i znane firmy działające w wybranej dziedzinie.
Ten priorytet poszukiwań jest częściowo uzasadniony, ponieważ tam, gdzie nie należy do najlepszych, należy stawiać własne kroki na drabinie kariery.

Jednak często tacy poszukiwacze nie biorą pod uwagę drugiej strony tej sytuacji, a mianowicie ryzyka „zagubienia się” wśród dużej liczby pracowników, które jest nieodłączne w każdej dużej organizacji, firmie i przedsiębiorstwie. Czując własną zdolność „cofania gór”, poszukujący jest a priori pewien, że będzie miał szansę zwrócić uwagę kierownictwa na własną osobę, nawet jeśli na początku był zaangażowany w pracę w Polsce gdzieś w „archiwum piwniczne”. Jednak rzeczywistość często dyktuje własny bieg wydarzeń i nawet prawdziwie utalentowani ludzie spędzają lata w tej samej pracy, „łącząc się” z otaczającym zespołem, a później tracąc zarówno nadzieję na awans, jak i własny talent do niej.

Pracując więc w małej firmie, zatrudniającej niewielką liczbę pracowników, znacznie szybciej i częściej pracownik ma szansę sprawdzić się bezpośrednio przed kierownictwem. Jednak nie wszystkie „małe” firmy są w stanie „ocenić” taką umiejętność w sposób poszukiwany przez inicjatora. W takich firmach liczba miejsc, w których można awansować utalentowanych pracowników jest znacznie ograniczona, a sam zakres działalności nie przewiduje wydarzeń „historycznych”, na tle których istnieje szansa na rozwój kariery ich pracowników.

To wszystko nie oznacza, że ​​wnioskodawca, który miał znaleźć pracę w dużej firmie, powinien porzucić plany na własną przyszłość. Trzeba tylko być przygotowanym na takie sytuacje i rozumieć pewne „życiowe triki”, które pomogą Ci nie „zgubić się” w gronie współpracowników i zostać zapamiętanym przez kierownictwo firmy, odpowiedzialne za rozwój zawodowy pracownika.

Należy od razu wyjaśnić, że nie jest konieczne „przyciąganie uwagi” lidera poprzez radykalne kroki i fabrykacje. Może będziesz miał szczęście i na najbliższej imprezie firmowej będziesz mógł być z właściwą osobą tete-a-tete, rozumiejąc na co i jak „zwrócisz” jego uwagę.

W innych przypadkach skorzystaj z zaleceń, które zebraliśmy poniżej. Tak, będziesz mógł zwiększyć swoje szanse na bezpośrednią znajomość z kierownictwem, będziesz mógł zademonstrować swoje talenty, pozostając jednocześnie godną osobą (a nie jakimś „nowicjuszem”) w oczach kolegów.

Pomimo tego, że każdy z nas jest przekonany, że ma „szczególne właściwości”, po pierwsze, należy trzeźwo zrozumieć, że brak bogatego i błyskotliwego praktycznego doświadczenia oraz unikalnej wiedzy i kontaktów potrzebnych dziś, uczyni z Ciebie utalentowanego, a jednocześnie jednego z trybów. spersonalizowane działanie mechanizmu firmy. Konieczne jest spokojne zrozumienie i przygotowanie się na taki stan rzeczy.

Jeśli szybko nic nie zrobisz, najprawdopodobniej zatrzymasz się w rozwoju zawodowym na wiele lat, poczujesz się niedoceniany, nagromadzisz urazę i narazisz się na stres, depresję i wypalenie.

Nawiasem mówiąc, nie powinieneś czekać, aż menedżerowie zauważą Cię „samodzielnie” bez Twojej „pomocy”. Po co tracić czas na zdobywanie sławy w firmie, w której pracujesz, możesz już od pierwszych dni pracy, stopniowo upewniając się, że każdy, kto tego potrzebuje, dowiedział się o Twoim istnieniu i zainteresował się Tobą jako pracownikiem. Nie zwlekaj i od pierwszego dnia buduj swoją pracę tak, aby służyła również awansowi zawodowemu.

Nie tylko „czas pracy”, ale pracuj „z serca”

Osoby, które naprawdę kochają swoją pracę, są zawsze dostrzegane i podświadomie wyróżniane spośród innych. Nie wystarczy więc „uczciwie” robić to, co jest od Ciebie wymagane, ale pracować dobrze, wydajnie, pozostając zebranym, punktualnym pracownikiem, który zawsze wykonuje zadania na czas, nie zawodzi projektów, znajduje potrzebne rozwiązania, stale gromadzi i demonstruje wiedzę w odpowiednim czasie.

Trochę to zajmuje - po prostu naucz się zarządzać swoimi godzinami pracy, o których pisaliśmy nie tak dawno. Bądź również przygotowany wewnętrznie na nieoczekiwane sytuacje w pracy, z którymi będziesz musiał sobie radzić, nie unikając takich obowiązków. Nie zapomnij o ciągłym sprawdzaniu swojej pracy, traktując ewentualne błędy jako dobrą lekcję na przyszłość.

co zrobić, aby zostać zauważonym

Rozsądnie spędzaj jak najwięcej czasu w miejscu pracy
Nowoczesne firmy mają harmonogramy pracy pracowników, które pozwalają im kontrolować czas przybycia do pracy i czas jej odejścia, jeśli nie wpływa to na wyniki pracy. Jeśli w Twojej pracy jest coś takiego jak takie zasady, nie powinieneś się cieszyć, że możesz pracować „po południu” i „wysypać” do domu. W rozsądnym zakresie możliwe jest pozostanie w pracy po jej zakończeniu, poświęcając ten czas na dodatkowe szkolenia lub pomoc w tych aspektach pracy, w których taka pomoc byłaby właściwa.

Nie mając takiego harmonogramu

pracy, staraj się przyjść do pracy wcześniej, aby przynajmniej spokojnie przygotować ją do dnia pracy. Na pewno zostanie to zauważone i jeśli nie przesadzisz z takim „pracoholizmem”, takie zachowanie z pewnością przyniesie Ci „plus do karmy”.

Promocja - tylko dla przedsiębiorczych pracowników
To jest aksjomat i żaden pracodawca nie będzie „przekonywał” dobrego, jego zdaniem, pracownika, aby „próbował więcej” w pracy, jeśli sam nie będzie o to zabiegał. Dlatego wykazuj się rozsądną inicjatywą, nie wahaj się dzielić pomysłami, które przychodzą Ci do głowy, mimo że jesteś „nowicjuszem”. Może to właśnie Twój „świeży wygląd” będzie w stanie wnieść do firmy coś pożytecznego i stanie się Twoim „gwiazdowym czasem”.

Taka motywacja do pracy pokaże kierownictwu, że naprawdę zależy Ci na sukcesie firmy, zależy Ci na efektywności własnego udziału pracy, nie boisz się proponować nowych rozwiązań, szybko się uczysz. Pamiętaj, że przed podjęciem takiej inicjatywy musisz dokładnie przemyśleć, aby nie robić bzdur i zepsuć własnego wizerunku.

Miej swój własny głos
Nie ma znaczenia, jak długo pracujesz w firmie, ale jeśli lider na spotkaniu zespołu zadał pytanie, na które na pewno znasz odpowiedź, nie wahaj się na nie odpowiedzieć, chociaż nie spytano Cię konkretnie, ale wszystkie.

Nie trzeba do tego zamykać czyichś ust, ale jeśli czujesz, że pauzę można wypełnić z godnością po pytaniu głowy - nie bój się. Nawet jeśli popełnisz błąd, jest to dobry powód, aby natychmiast się do niego przyznać, wyjaśniając, że jesteś nowym pracownikiem. Ten „drobiazg” wraz z Twoją „odwagą” zostanie zapamiętany, zwłaszcza gdy inni bali się odpowiedzieć, ponieważ mieli wątpliwości co do własnej słuszności. Teraz możesz, bo wciąż jesteś „nowy”.

Ponadto nie zapominaj o następujących „markerach” swojego zachowania, które grają na Tobie i kierują pożądane wrażenie Twojej osoby w oczach współpracowników, a później w oczach kierownictwa:

  • dąż do większej odpowiedzialności i nieustannie staraj się poszerzać własne kompetencje;
  • zawsze bądź jak najbardziej uczciwy wobec współpracowników i menedżerów;
  • zrozumieć, jak stać się niezbędnym „graczem” podczas pracy zespołowej;
  • wykazać się umiejętnościami komunikacji społecznej w zespole i własną inteligencją emocjonalną;
  • rozsądnie, oczywiście, ale zawsze pozostań „w zasięgu wzroku”;
  • Weź udział w tych projektach firmy, które nie mają charakteru komercyjnego i wymagają pracy wolontariuszy-wolontariuszy.


Jeśli znasz miarę w takich działaniach i potrafisz w ten sposób dostosować swój przepływ pracy, wkrótce zostaniesz zauważony. Oznacza to, że prędzej czy później zostaniesz zapamiętany, kiedy zajdzie potrzeba znalezienia nowego przywódcy, z takimi cechami charakteru, jakie już zademonstrowałeś.

Kontakt
Polska. Warszawa. Jeśli masz pytania lub sugestie, napisz do nas.

Zapewniamy usługi w zakresie indywidualnego doboru personelu różnego poziomu.

Nie tylko szukamy pracowników dla Twojej firmy, możemy również pomóc w ocenie i testowaniu.