Blog Detail

praca_w_polsce_280.jpg

Jak zachować się w trakcie grupowej rozmowy rekrutacyjnej?

Rozmowa rekrutacyjna to nie zawsze spotkanie jeden na jeden z rekruterem. Grupowa rozmowa rekrutacyjna, w której biorą udział też inni kandydaci, jest podwójnie niekomfortowa. Z jednej strony czujne spojrzenie potencjalnego pracodawcy, a z drugiej - równie czujna i zdeterminowana konkurencja. Jak sobie z tym poradzić i nie dać się wytrącić z równowagi?

KIEDY WYMAGANA JEST WSPÓŁPRACA

Niektórzy niesłusznie zakładają, że w każdym zadaniu w trakcie grupowego spotkania rekrutacyjnego należy przede wszystkim popisać się swoimi kompetencjami i rozłożyć konkurentów na łopatki. Tymczasem część zadań ma sprawdzać umiejętność współpracy z innymi, więc bycie najgenialniejszym predatorem może szybko obrócić się przeciwko Tobie.

Podczas wykonywania zadań zachowuj się uczciwie wobec innych kandydatów i potraktuj ich jak przyszłych współpracowników.

LIDER? NIC NA SIŁĘ

Inne, błędne założenie, dotyczy bycia liderem w takiej grupie. Kandydatom często wydaje się, że to właśnie lidera jest poszukiwany w trakcie zadań grupowych. Pamiętaj, że wszystko zależy od kompetencji i zakresu obowiązków na danym stanowisku. Być może umiejętności przywódcze w danym przypadku wcale nie są wymagane, a cenniejsze będzie myślenie analityczne, zdolność do szybkiego wyciągania wniosku lub nawiązywania dobrych relacji?

Nie ulegaj złudzeniu, że rekruter chce zobaczyć, że jesteś najgłośniejszy, najbardziej pewny siebie i pierwszy w każdej aktywności. Takie myślenie może doprowadzić do sytuacji, w której zamiast wartościowych komentarzy raz na jakiś czas, będziesz starał się mówić cokolwiek. Wówczas jedyne, co dasz od siebie, to pustosłowie.

POWSTRZYMAJ WEWNĘTRZNEGO ZŁOŚLIWCA

Staraj się unikać złośliwych komentarzy, które mają dać do zrozumienia rekruterom (i innym kandydatom), że znasz wszystkie ich sztuczki. „Oho, teraz będą sprawdzać, kto z nas najszybciej straci cierpliwość”. „Patrz, zapisują - to pewnie o tobie!”. Takie komentarze opatrzone znaczącym mrugnięciem nie rozładowują atmosfery, tylko wywołują irytację u zebranych.

Oczywiście na różnych forach lub portalach możesz znaleźć wskazówki, jak zachowywać się podczas tego typu spotkań (właśnie czytasz taki artykuł!), ale postaraj się nie zachowywać tak, jakbyś przejrzał zamiary rekrutera na wylot.

Szukam pracy w polsce - JSservices.pl - Do strony głównej

SZCZERY

Bardzo trudno skorzystać z takiej rady, kiedy wiesz, że ktoś, może nawet kilka osób, obserwuje Cię w dość nienaturalnej dla Ciebie sytuacji. Nie przesadzaj jednak z teatralizacją gestów, staraj się zachowywać i porozumiewać z innymi tak jak robisz to na co dzień w formalnych lub półformalnych sytuacjach.

Osoba, która udaje kogoś, kim nie jest, często nie zdaje sobie sprawy, jak bardzo jej zachowania są sztuczne z perspektywy zewnętrznego obserwatora, a przecież celem grupowej rozmowy rekrutacyjnej jest wiedza na temat tego, jak zachowasz się w sytuacji analogicznej do tych, z którymi musiałbyś się mierzyć w pracy. PIOTR J.

Kontakt
Polska. Warszawa. Jeśli masz pytania lub sugestie, napisz do nas.

Zapewniamy usługi w zakresie indywidualnego doboru personelu różnego poziomu.

Nie tylko szukamy pracowników dla Twojej firmy, możemy również pomóc w ocenie i testowaniu.