Blog Detail

office35_689.jpg

Dlaczego rekruter dzwoni?

Czy kandydat jest świadomy, że musiałby dojeżdżać do pracy z innej miejscowości lub się przeprowadzić, bo miejsce wykonywania pracy znajduje się w innym regionie niż miejsce zamieszkania, które podał w CV;

co kryje się pod zadeklarowanym przez kandydata poziomem znajomości języka obcego (czasami tylko „możliwość szybkiego odświeżenia umiejętności”);

jakiej wysokości wynagrodzenia oczekuje kandydat;

czy jego uprawnienia są aktualne;

jaki okres wypowiedzenia go obowiązuje etc.

W takim przypadku rozmowa służy szybkiej weryfikacji, czy kandydat spełnia warunki brzegowe oferty, nie ma na celu całościowej oceny jego kompetencji.

POWIERZCHOWNA OCENA KLUCZOWYCH KOMPETENCJI KANDYDATA I JEGO MOTYWACJI DO OBJĘCIA PROPONOWANEGO STANOWISKA.

Czasem, gdy proces rekrutacyjny jest wielostopniowy, może być prowadzony nawet przez dwóch rekruterów. Wówczas jeden z nich przeprowadza wywiad telefoniczny. Spotkanie w firmie rekrutacyjnej, podczas którego odbywa się pogłębiona rozmowa, następuje później. Może się również okazać, że firma rekrutacyjna robi jedynie tzw. screening kandydatów, czyli po krótkiej rozmowie przekazuje (lub nie - w zależności od jej przebiegu) aplikacje klientowi do ich dalszego rozpatrzenia.

DOGŁĘBNA OCENA PROFILU KANDYDATA.

Niektóre firmy rekrutacyjne nie ograniczają się do prowadzenia procesów rekrutacyjnych w mieście lub rejonie, w którym mają swoją siedzibę, rekrutują też w innych lokalizacjach w kraju czy za granicą. Rekruterzy, szanując czas kandydatów i wiedząc, że najprawdopodobniej czeka ich jeszcze niejedno spotkanie bezpośrednio u potencjalnego pracodawcy, przeprowadzają klasyczne (mniej więcej godzinne) rozmowy kwalifikacyjne przez telefon lub przez Skype.

Oprócz tego, że zademonstrujesz swoją motywację do pracy dzięki nim możesz podjąć świadomą decyzję, czy chcesz tam naprawdę pracować. Nikt Ci nie powie, co najlepiej wpłynie na rozwój Twojej kariery zawodowej. Rekruter jest pośrednikiem - on pracuje dla swojego klienta, nie dla Ciebie.

Ważne są też Twoje pytania do rekrutera. Pamiętaj, że podczas rozmowy z rekruterem masz prawo zadawać pytania dotyczące oferowanego stanowiska, firmy, dla której miałbyś pracować, pakietu wynagrodzenia, kultury organizacyjnej etc. Ustal intencję rozmówcy.

Zapytaj, w jaki sposób możesz przygotować się do rozmowy - z zakresu jakich tematów. Zadbaj o dogodne warunki do rozmowy. Przygotuj się do rozmowy. Komunikuj się skutecznie (używaj narzędzi komunikacji takich jak klaryfikacja, parafraza, pytania otwarte).

ROZMOWA TELEFONICZNA NA CZYM POLEGA TRUDNOŚĆ?

Wielu klientów, z którymi przeprowadzam symulację rozmowy rekrutacyjnej, i wielu kandydatów, których oceniam, czuje dyskomfort podczas rozmowy telefonicznej, sądzą bowiem, że podczas bezpośredniego spotkania wypadają lepiej. Moim zdaniem rozmowa telefoniczna po prostu wymaga większego skupienia i uważności. Nie widzisz reakcji drugiej strony na swoje słowa, możesz ją sobie tylko wyobrażać, a rozmowa rekrutacyjna sama w sobie jest już wystarczająco stresująca.

Dużo więc zależy od umiejętności prowadzenia rozmowy przez naszego współrozmówcę i zadawanych przez niego pytań. Pamiętajmy, że nie wszyscy rekruterzy są w tym dobrzy, ale mimo to tym się właśnie zajmują. Warto jest zatem poćwiczyć. Polecam również stosowanie podstawowych narzędzi komunikacyjnych, o których kandydaci często zapominają, ponieważ mylnie odbierają rozmowę rekrutacyjną jako przesłuchanie. Warto używać parafrazy i klaryfikacji.

Jak i gdzie szukać pracy? - Praca i oferty pracy - JSservices.pl

Jeśli coś nie jest dla Ciebie jasne - nie rozumiesz pytania lub intencji pytającego, pytanie jest dla Ciebie zbyt ogólne - poproś o uściślenie, upewnij się, czy dobrze zrozumiałeś sens. Naprawdę nic w tym zdrożnego, taki zabieg potwierdza jedynie Twoje zdolności komunikacyjne i troskę o to, żeby druga strona zrozumiała intencję Twojej wypowiedzi. W dzisiejszych czasach rozmowy telefoniczne czy przez Skype nie należą do rzadkości.

Być może w przyszłości zastąpią klasyczne rozmowy bezpośrednie. W przypadku międzynarodowych procesów rekrutacyjnych trzeba liczyć się z tym, że część procesu oceny będzie przebiegała zdalnie. Warto zatem szlifować umiejętności komunikacyjne.

Kontakt
Polska. Warszawa. Jeśli masz pytania lub sugestie, napisz do nas.

Zapewniamy usługi w zakresie indywidualnego doboru personelu różnego poziomu.

Nie tylko szukamy pracowników dla Twojej firmy, możemy również pomóc w ocenie i testowaniu.