Blog Detail

57567_942.jpg

Co trzeba zrobić przed zmianą pracy

Decyzja podjęta, zmieniasz pracę. Ale... nie tak szybko. Zanim wydrukujesz i podpiszesz swoją rezygnację, warto się chwilę zastanowić. Poniżej przedstawiam listę zadań, które obowiązkowo powinien wykonać każdy, kto myśli o odejściu z pracy, ale jeszcze nie znalazł nowej.

ZANIM ZŁOŻYSZ WYPOWIEDZENIE, ZBADAJ RYNEK

Wiele mówi się o rynku pracownika, lecz nie o tym, że ten trend nie dotyczy wszystkich sektorów gospodarki. Obecnie w cenie jest specjalizacja i tak naprawdę tylko specjaliści nie mają problemów ze znalezieniem nowej pracy. Osoby z wykształceniem ogólnym nadal mogą mieć trudności z szybką i bezstresową zmianą pracodawcy.

Dlatego też zanim pójdziesz do szefa złożyć wypowiedzenie, dokładnie przeanalizuj swoją atrakcyjność na rynku pracy. Sprawdź, na ile ogłoszeń rekrutacyjnych mógłbyś odpowiedzieć, zapytaj znajomych o podobnych do Twoich kwalifikacjach, jakie mają ostatnie doświadczenia związane ze zmianą pracy. To wszystko pozwoli Ci ocenić, ile czasu będziesz potrzebował na znalezienie nowej posady, i wybrać najlepszy moment na rozstanie się z obecnym pracodawcą i rozpoczęcie nowej przygody.

PRZYGOTUJ DOKUMENTY APLIKACYJNE

Czas, który poświęcisz na uaktualnienie CV, to inwestycja. To na podstawie tego dokumentu osoba odpowiedzialna za proces rekrutacji podejmie decyzję, czy chce się z Tobą spotkać. Zadbaj zatem nie tylko o to, aby Twoje CV było aktualne, ale również by był to dokument czytelny, przygotowany starannie, a informacje w nim zawarte zostały sformułowane tak, by to, co najważniejsze, nie umknęło rekruterowi.

Aktualne dokumenty aplikacyjne, przygotowane z dbałością o szczegóły, to klucz do sukcesu.

WYTYPUJ POTENCJALNYCH PRACODAWCÓW I SPRAWDŹ ICH

Tak jak rekruterzy sprawdzają kandydatów, tak i kandydaci sprawdzają firmy, do których wybierają się na rozmowę o pracę. Jest to ogólny trend i warto za nim podążać. Wiele firm publikuje wizytówki w serwisach rekrutacyjnych (np. w GoldenLine) i w ten sposób nawiązuje kontakt z kandydatami. Przy okazji obecni i byli pracownicy danej firmy mogą zamieszczać swoje opinie na jej temat (zarówno anonimowo, jak i nie), co pozwoli Ci na wyrobienie sobie zdania o danym pracodawcy nie tylko na podstawie zabiegów specjalistów do spraw marketingu, ale też w oparciu o wypowiedzi osób, które znają daną firmę od środka.

Zmiana pracy zawsze wiąże się ze stresem i silnymi emocjami. To nieodłączny element wszystkich ważnych decyzji życiowych. Żeby stres i emocje nie wzięły góry nad racjonalnym myśleniem, warto przygotować się do tego procesu. Mam nadzieję, że powyższe punkty pozwolą Ci podjąć wyłącznie dobre decyzje zawodowe.

Nie tylko firmy powinny dbać o swoje wizytówki w serwisach rekrutacyjnych, powinni to robić również kandydaci. Zobacz, czy Twój profil (na przykład w GoldenLine) jest rzeczywiście Twoją internetową wizytówką. A może czas odświeżyć zawarte w nim informacje? Pamiętaj również o zdjęciu, które - mimo że nie jest obowiązkowe - pozwala na dłuższe zatrzymanie uwagi na profilu. Inną ważną kwestią są rekomendacje o danym pracodawcy. Czy Twój profil je zawiera?

Czy są osoby, które publicznie wyrażają zadowolenie z efektów Twojej pracy? Sprawdź to koniecznie, zanim wyślesz pierwszą aplikację.

Często obserwuję kandydatów, którzy przychodzą na rozmowę, ale wewnętrznie nie są gotowi na to, co w jej efekcie może się wydarzyć. Innymi słowy chcą zmiany, ale trochę się jej obawiają. Zanim podejmiesz decyzję o wysłaniu pierwszego CV, poświęć kilka chwil na przemyślenie tego, co stanie się później Zastanów się, czy efekt końcowy w postaci zmiany pracodawcy to rzeczywiście jest to, na czym Ci zależy. Jeśli masz wątpliwości, poczekaj jeszcze parę tygodni.

Może to tylko gorszy czas w Twojej obecnej pracy? Kryzys minie i odzyskasz dawny zapał do realizacji zadań. Jeśli jednak wizja zmiany wydaje Ci się bardziej atrakcyjna, być może to jest ten właściwy moment. Karolina K.

Kontakt
Polska. Warszawa. Jeśli masz pytania lub sugestie, napisz do nas.

Zapewniamy usługi w zakresie indywidualnego doboru personelu różnego poziomu.

Nie tylko szukamy pracowników dla Twojej firmy, możemy również pomóc w ocenie i testowaniu.